Fantastyczne zwierzęta i jak obronić je przed ludźmi

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, przezywany już Harrym Potterem bez Harry’ego Pottera to pierwszy z nowego cyklu 5 filmów opartych na książkach J.K. Rowling. To także okazja do zapoznania nowych widzów z wykreowanym przez nią światem po 5 latach przerwy od ostatniej ekranizacji. Spin-off różni się od poprzednich filmów – inne czasy (70 lat przed Harrym), inna lokalizacja (Nowy Jork), inni bohaterowie.

Newton Skamander (laureat Oscara Eddie Redmayne) to magizoolog, pasjonat, idealista oddany swojej misji – badaniu i ochronie zwierząt fantastycznych. Wie, że choć stworzenia mogą być niebezpieczne, ludzie są dla nich znacznie groźniejsi – a bez zrozumienia natury fantastycznych zwierząt nie jest możliwa ich ochrona. Newt sprawia wrażenie nieporadnego i wycofanego w relacjach międzyludzkich, natomiast nieustraszonego i zdecydowanego, kiedy zagrożone jest dobro zwierząt. Dzięki badaniom nad ich zwyczajami Newton zostanie autorem podręcznika, używanego w Hogwarcie przez dekady, również w czasach Harry’ego.

Filmy rządzą się odwiecznymi prawami – kiedy na ekranie widzimy strzelbę, wiadomo, że niebawem wystrzeli. Kiedy więc widzimy dwóch dżentelmenów z podobnymi walizkami, wiadomo, że zmienią one właścicieli, przysparzając im problemów. A jeśli na dodatek w jednej z walizek są niesforne, spragnione wolności stworzenia, wiadomo, że czeka nas kolejna, tradycyjna już demolka Manhattanu.

Film miesza wątki sensacyjne z komediowymi, które w dużej mierze zawdzięczamy fantastycznym zwierzętom i Jacobowi Kowalskiemu (Dan Fogler), wzbudzającej sympatię postaci Mugola z gatunku comic relief. Wyrazistych bohaterów w filmie nie brakuje – wśród pozytywnych są to siostry Goldstein, w szczególności Queenie (Alison Sudol); Tina (Katherine Waterston) to prawdopodobnie postać z ogromnym potencjałem, który może rozwinąć się w kolejnych filmach – tu jest ambitną urzędniczką Magicznego Kongresu, pragnącą zrehabilitować się w oczach przełożonych. Wśród głównych ról jest m.in. niepokojący Graves, grany przez Colina Farrela polityk w amerykańskim Magicznym Kongresie. W epizodycznych rolach wystąpili również Johnny Depp i Ron Perlman. O samym Skamanderze poznajemy szczątkowe informacje – wyrzucono go z Hogwartu, jego brat był bohaterem wojennym. Można się spodziewać, że w kolejnych filmach losy Newta  splotą się z Gellertem Grindelwaldem, złowrogim czarodziejem, siejącym postrach w magicznym świecie.

FTB933_FBST_DTR4 2855.tif

To nie jest film o zwierzętach, a przynajmniej nie tylko o nich, niech tytuł was nie zmyli. To film o niezrozumieniu inności, braku akceptacji dla odmienności, o segregacji rasowej i tragicznych skutkach wychowywania dzieci w nienawiści. Mroczny Nowy Jork lat dwudziestych XX wieku jest areną politycznych sporów, demonstracji fanatycznych przeciwników magii, intryg i rywalizacji o władzę. Dla najmłodszych widzów może okazać się za trudny. Pozostaje mieć nadzieję, że film nie będzie oglądany tylko dla pięknej warstwy wizualnej, ale przede wszystkim dla wspomnianych wcześniej obserwacji społecznych i ich skutków. Oby nie rozczarował fanów twórczości J.K. Rowling, która nie bała się wprowadzać do książek dla młodzieży wątków niemagicznych, związanych z prawdziwym życiem. Możliwe, że film bez głównego dziecięcego bohatera nie porwie aż tylu młodych widzów, co cykl o Harrym. Fani Rowling spodziewają się jednak, że wraz z kolejnymi filmami klimat będzie się zmieniał na coraz bardziej mroczny, tak jak to było w przypadku poprzednich filmów, a Newt Skamander nie będzie ich najważniejszym bohaterem – uwaga twórców skupi się na losach młodego Dumbledore’a i Grindelwalda.

Film trafił do kin już w 63 krajach świata i w pierwszy weekend od premiery zarobił blisko 120 mln dolarów. Kolejną filmową podróż w głąb świata czarodziejów zapowiedziano na jesień 2018 roku.

Jowita Kessler
Jowita Kesslerhttp://damapikowa.pl
Czyta, pisze, głaszcze koty. Fanka steampunku i wszelkiego retro. Ma dwa wielkie marzenia - zobaczyć nocną tęczę i kichnąć przez sen. Przegrywa z narkolepsją na damapikowa.pl.

Patronujemy

Copernicon 2022 - plakat festiwalu

REKLAMA

Zobacz też:
 


Reklama