Polecajka: ciekawe polskie kanały YouTube

Minęło już kilka lat od momentu, w którym opublikowaliśmy naszą krótką listę ciekawych polskojęzycznych kanałów YouTube. W internetowym świecie minęło wiele epok i choć w zdecydowanej większości wspominani przez nas wtedy twórcy dalej są aktywni, publikując ciekawy, wysokojakościowy content, to YouTube oferuje dziś jeszcze więcej.

Tym razem nieco odeszliśmy od tematyki związanej z popkulturą, skupiając się na różnych obszarach – poniżej przedstawiamy warte uwagi kanały historyczne, podróżnicze, a nawet… szachowe.

Ciekawe historie

Kanał historyczny zupełnie inny niż większość. Tomasz Czukiewski przedstawia ważne wydarzenia i omawia je, korzystając z archiwalnych, często bardzo trudno dostępnych materiałów. Nie ma tu memów czy przerysowanego prowadzącego – jest szczegółowa, udokumentowana i możliwie bezstronnie przedstawiona historia.

Po więcej „zakulisowych” informacji nt. Ciekawych historii zapraszamy do dłuższej rozmowy, którą przeprowadziliśmy kilka miesięcy temu z autorem kanału: wywiad z Tomaszem Czukiewskim.

Ciekawe historie: link do kanału

Kasia Gandor

W poprzednim zestawieniu polecaliśmy kanał Naukowy Bełkot jako numer jeden wśród popularnonaukowych audycji na YouTube. Od tego czasu znalazło się zdecydowanie więcej pretendentów do tego miana i obecną liderką tej kategorii jest bez wątpienia Kasia Gandor. Z wykształcenia biotechnolożka, podobnie jak Dawid Myśliwiec omawia zagadnienia ze swojej specjalizacji jak i pozostałych dziedzin, bazując na opinii ekspertów i metodzie naukowej.

Produkcje Kasi cechują się przemyślaną formą i wysoką jakością produkcji. Materiały są krótkie, ale jednocześnie angażujące, czego czasami nie można powiedzieć o wcześniej wspomnianym Naukowym Bełkocie – ten momentami zbyt mocno odlatuje w stronę, cóż, bełkotu. Dodatkowo, Kasia często porusza tematy aktualne, kontrowersyjne, starając się przeciwdziałać dezinformacji towarzyszącej dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

Kasia Gandor: link do kanału

Monika Jaruzelska zaprasza

Monika Jaruzelska udowadnia, że można – nawet jeśli stoimy po przeciwnych stronach – rozmawiać o polityce z ogromną dozą szacunku dla interlokutora i zwyczajnej empatii. Na kanale znajdują się rozmowy z przedstawicielami wielu opcji (również tych skrajnych), a podczas długich wywiadów pani Monika porusza najróżniejsze społeczno-polityczne kwestie.

Sprowadzenie kanału do samej polityki byłoby jednak uproszczeniem – znajdują się tam również na przykład wywiady z prof. Lwem-Starowiczem czy doktorem filozofii Tomaszem Mazurem. Wspaniała odtrutka na telewizyjne pyskówki.

Monika Jaruzelska zaprasza: link do kanału

Pozdro z KRLD

Kanał podróżniczy i największe polskojęzyczne źródło wiedzy o Korei Północnej – nie tej encyklopedycznej, ale praktycznej, codziennej. Emil Truszkowski jako jeden z niewielu „turystów z kamerą” odwiedza również te mniej reprezentacyjne miejsca poza stolicą i przedstawia życie zwykłych Koreańczyków, barwnie o nim opowiadając. Autor komentuje również aktualne wydarzenia polityczne i ich potencjalny wpływ na dalsze losy kraju.

Dowiemy się na przykład, dlaczego najdroższe mieszkania znajdują się na parterze (ponieważ windy w blokach nie działają) i o tym, że mimo ścisłej kontroli władza zezwala na nielegalne targowiska z amerykańskimi i chińskimi filmami. Oczywiście przez specyfikę Korei Północnej i zaawansowaną cenzurę Emil część informacji musi przemycać między wierszami, ale Pozdro z KRLD to wciąż przebogata skarbnica wiedzy o najbardziej zamkniętym kraju świata.

Pozdro z KRLD: link do kanału

Marianczello Dominoni

Prowadzony od ponad 4 lat kanał o tematyce szachowej. Pozornie brzmi to dość nudno, jednak Marianczello potrafi nie tylko analizować partie, ale również ciekawie o nich opowiadać – co rusz pojawiają się teksty w stylu „dwa gońce w rękach arcymistrza to broń, na którą trzeba mieć pozwolenie” czy „głębia tego ruchu może konkurować z rowem Mariańskim”.

Kanał jest bardzo bogaty pod względem treści – autor analizuje archiwalne partie arcymistrzów i innych znanych postaci (wśród nich m.in. Bill Gates i Janusz Korwin-Mikke), streamuje swoje własne rozgrywki i tworzy poradniki. Ogromną siłą Marianczella jest to, że dzięki ciekawej narracji i dobrej podbudowie analitycznej kanał nadaje się zarówno dla początkujących szachistów, jak i dla znacznie bardziej zaawansowanych graczy.

Marianczello: link do kanału

Top Gar

Kanały kulinarne mają to do siebie, że – niczym w popularnej internetowej paście – kiedy chcemy skorzystać z przepisu na proste i szybkie danie, okazuje się, że musimy odwiedzić kilka sklepów na drugim końcu miasta i kupić produkty typu łzy brazylijskiego noworodka, a później pokroić cebulę mieczem samurajskim. Top Gar na szczęście tego unika – tutaj szybki obiad to faktycznie szybki obiad. Nie oznacza to, że z przedstawionych propozycji możemy zrobić wyłącznie fast food – Kasia i Wojtek często „przywożą” przepisy ze swoich zagranicznych podróży, dzięki czemu możemy sami przygotować różne dania światowej kuchni. Niezależnie od tego, czy mamy ochotę na amerykańską kanapkę uwielbianą przez Elvisa Presleya czy gruzińskie chaczapuri, Top Gar przedstawi cały proces twórczy w przystępnej formie.

Przepisy podane są w formie wideo, ale dla fanów skanowania wzrokiem przepisu są również dostępne w formie tekstowej na blogu autorów.

Top Gar: link do kanału

Autorem akapitu o Kasi Gandor jest Grzegorz Ciesielski.

Adam Kubaszewski
Adam Kubaszewskihttps://arytmia.eu
Wydawca i redaktor naczelny portalu Arytmia.eu, zawodowo związany głównie z marketingiem internetowym. Strzelba Czechowa w ludzkiej postaci.

Patronujemy

Copernicon 2022 - plakat festiwalu

REKLAMA

Zobacz też:
 


Reklama