Kahlil Gibran to libański poeta, pisarz i malarz, który żył na przełomie wieków (1883-1931). Jeden z najważniejszych twórców współczesnej prozy poetyckiej w literaturze arabskiej. Autor wydanej w 1923 roku powieści poetyckiej Prorok, znanej i czytanej na całym świecie.
Mała Księga Sekretów według Kahlila Gibrana to wydany nakładem Wydawnictwa Czarna Owca zbiór wierszy, aforyzmów i krótkich anegdot w opracowaniu Neila Douglas-Klotza – uczonego w dziedzinie religioznawstwa, duchowości i psychologii. Książka ta zawiera strofy na temat pytań egzystencjalnych i tajemnic ścieżki duchowej. Gibran co chwila pyta czytelnika: dlaczego? po co?, tym samym zmuszając go do refleksji. Pierwsza część zbioru to opowiastki o naturze i życiu, druga o życiu i śmierci, kolejna o wzlotach i upadkach, a także dobrze i złu.
Jak widzimy, są one przedstawione na zasadzie przeciwieństw, gdyż, jak wywnioskować możemy z lektury, skąd mamy wiedzieć, czym jest dobro, jeśli nie wiemy, jak wygląda zło? Albo jak cieszyć się życiem, nie zdając sobie sprawy z obecności śmierci? „Czy świadomość, że ciało pewnego dnia się rozpadnie, może nas skłonić do pełniejszego przeżywania chwili teraźniejszej?” – pyta Gibran. Dla tych, którzy choć trochę rozmyślają o życiu, podobne pytania są początkiem poszukiwań duchowych i, co za tym idzie, rozwoju osobistego.
Każde wewnątrz znaczy pośród
Kahlil Gibran w wieku 12 lat wraz z rodziną wyemigrował do Ameryki. Miało to znaczący wpływ na jego późniejsze życie i twórczość. Postrzeganie świata z dwóch perspektyw – Libańczyka z prowincji i mieszkańca amerykańskiej aglomeracji odbiło się na poszukiwaniu swojej drogi i w jego tekstach.
Warto wspomnieć, że Gibran został wychowany w kościele maronickim, był członkiem odłamu chrześcijaństwa bliskowschodniego powiązanego z katolicyzmem. Stąd w jego tekstach dużo odwołań do Biblii, Jezusa Chrystusa i duchowego mistycyzmu. Był filozofem, ale i znawcą religii. Uniwersalizm jego twórczości tkwi w zdolności do dostrzegania prawdy w różnych tradycjach duchowych – wychował się przecież na styku kultur i różnych mentalności. Zawsze próbował zgłębić i wyjaśnić tajemnice, które są częścią naszej egzystencji. Mimo że żył i tworzył na przełomie XIX i XX wieku, jego teksty są aktualne także i we współczesności – nie tracą na znaczeniu.
Kwiaty wiosny snami są zimy
Mała Księga Sekretów według Kahlila Gibrana to ciekawa pozycja zwłaszcza na prezent dla osoby zainteresowanej rozwojem osobistym, psychologią i duchowością Wschodu. Bardzo ładne wydanie nakładem Czarnej Owcy – niewielki format w grubej oprawie przywodzi na myśl piękny tomik poezji. Może nie jest to zajmująca lektura na weekend za miastem, ale pozycja warta uwagi na leniwe, jesienne wieczory i refleksje na temat życia i śmierci, dobra i zła czy miłości i nienawiści. Prawdziwy poradnik rozwoju osobistego w wydaniu myśliciela Wschodu. Całość czyta się szybko, ale naprawdę warto na chwilę się zatrzymać, zwolnić i pomyśleć nad sensem naszego istnienia.
Mała Księga Sekretów według Kahlila Gibrana
Autor: Neil Douglas-Klotz
Tytuł oryginalny: Kahlil Gibran’s Little Book of Secrets
Wydawnictwo: Czarna Owca
Tłumacz: Robert Sudół
Liczba stron: 200