Propozycje świątecznych prezentów last minute

Wigilia zbliża się wielkimi krokami – reklamowa ofensywa w mediach wciąż nabiera tempa, a liczba klientów w sklepach przywodzi na myśl inwazję zombie. Jeśli tak jak część z nas lubisz zostawiać zakupy na ostatnią chwilę, poniższa lista może być wybawieniem – znajdziesz tu kilkanaście godnych uwagi propozycji.

Komiksy:
1. Będziesz smażyć się w piekle Prosiaka: legenda polskiego komiksu, autor Prosiaczków, zniknął z życia na 3 lata i wrócił z najdłuższą polską powieścią graficzną. Rzecz jest o zespole metalowym, pojawia się tam śląska gwara, a całość szybko zyskała status kultowej i kanonicznej pozycji.

2. Nasz przyjaciel Szatan Dominika L. Marca, Łukasza Lalko i Michała Murawskiego: Szatan postanawia wytoczyć Watykanowi proces o zniesławienie. Kiedy Książę Ciemności męczy się w sądzie, Belzebub i inne demony piją wódkę, zbierają zakłady i oczyszczają piekło. Satyra na wszystko, dostępna w wersji polskiej i angielskiej.

3. Łauma Karola „KaeReLa” Kalinowskiego: kolejny już klasyczny, choc nie stary, polski komiks, suwalska wersja Księżniczki Mononoke 🙂 Okazuje się, że jaćwińscy bogowie i opiekuńcze duchy ciągle mają na północnym wschodzie sporo do powiedzenia. Komiks zasadniczo dla dzieci, ale ja swojego nie oddam, będę musiała kupić pociechom kuzynowstwa drugi.

4. Niesłychane losy Iwana Kotowicza autorstwa Kajetana Kusiny i Michała Ambrzykowskiego: rzecz dla dzieci i dorosłych. Iwan to mały rosyjski prowincjonalny kotek, którego tata jest jednak zamieszany w sprawy rewolucji oraz przetwórstwa tajemniczego stalinium… Intrygująca fabuła oraz żródło wielu potencjalnie kultowych tekstów.

5. Gry jaskółek Zeiny Abirached: coś poważniejszego. Komiks o jednej z wielu nocy podczas oblężenia Bejrutu. Jest w nim nawet przepis na wojenne ciasto, które można przygotować na święta do towarzystwa pustemu miejscu przy stole.

Książki:
1. Powieść. Słowik Kristin Hannah – opowieść o trudnych relacjach siostrzanych i życiu w czasie II Wojny Światowej. Dwa odmienne charaktery – dwie siostry, które muszą nauczyć się iść na kompromis, aby przeżyć i stawić czoło okrucieństwom wojny. Niezwykła opowieść o tęsknocie, miłości, stagnacji, ale także o buncie i chęci walki. Książka bardziej dla kobiet.

2. Biografia. Polowanie na Escobara Marka Roberta Bowdena – szokująca historia największego bossa narkotykowego – o władzy, korupcji, terrorze, okrucieństwie i wszystkim, czego normalny człowiek raczej nie doświadczył. A z drugiej strony o ambicjach i miłości do kraju. Zaskakująca, brutalna, ale jednocześnie niezwykle lekko napisana. Dobrze skonstruowane tło historyczno-polityczne, które nie przytłacza czytelnika.

3. Kryminał. Behawiorysta Remigiusza Mroza – świetny warsztat pisarski połączony z rzeczowymi faktami naukowymi i bardzo mocnymi „elementami kryminalnymi” składają się na mistrzowską historię. Dla ludzi o mocnych nerwach. I tych mniej. Zapraszamy też do przeczytania recenzji.

4. Polski reportaż. Niebezpieczne kobiety Patryka Vegi – gorzka prawda o polskiej policji, sile i władzy kobiet, koneksjach, złości i pasji, nienawiści i empatii – o skrajnościach. Dość wulgarne słownictwo, które jednak oddaje cały klimat i wprowadza czytelnika w sam środek wydarzeń. Szokująca. Dla niewymagającego czytelnika, lubiącego dobry reportaż.

5. Humor. Schody do nieba. Neo-Nówka. Książka wydana z okazji 15 urodzin kabaretu. Typowy wyciskacz łez. Oczywiście płakać można tylko ze śmiechu. Anegdoty, cięty dowcip, zdjęcia i pełno pozytywnych emocji. Bardzo lekko napisana książka, jednak na poziomie, bez niesmacznych żartów. Idealna na jeden wieczór. Dla wielbicieli kabaretów.

6. Kryminały Maryli Szymiczkowej o brawurowych, choć amatorskich, śledztwach profesorowej Szczupaczyńskiej, okrętu flagowego krakowskiego mieszczaństwa z czasów Franciszka Józefa. Jak wyglądała dobroczynność, feminizm, socjalizm pod koniec XIX wieku? Domy starców i burdele? Dehnel z Tarczyńskim (czyli Szymiczkowa) wiedzą i nie zawahali się napisać. A przy okazji w Rozdartej zasłonie podali przepis na niechybnie wyborne powidła śliwkowe. Dla mam, babć, kuzynek, kum i przyjaciółeczek. Mój tata też czytał, nawet na głos przy kolacji.

7. Planeta Lema. Felietony ponadczasowe – wbrew pozorom całkiem niewiele osób wie, że Stanisław Lem poza fantastyką i esejami futurologicznymi pisał również felietony. Planeta Lema to wybór tekstów pisarza na naprawdę przeróżne tematy, wszakże sam autor nie lubił ograniczać się w tematyce swoich rozważań. A wszystko to na blisko 600 stronach, co gwarantuje przynajmniej kilka wieczorów lektury.

Ponadczasowe gry (planszowe):
1. Wsiąść do pociągu (Europa, USA, Azja, Dookoła świata i inne) – niezwykle pasjonująca gra. Podróżowanie (nie do końca palcem) po mapie jest możliwe! Czy jesteś w stanie dojechać z Moskwy do Paryża? Czy Twój przeciwnik nie pokrzyżuje Ci szyków (lub dróg)? Myśl, obliczaj, rozważaj – jedź i zdobywaj punkty! Jedna z najlepszych gier! Idealny prezent dla każdego.

2. Party Time – zdecydowanie gra imprezowa. Nie zawsze musimy pracować, pisać, zdawać egzaminy, czytać książki czy oglądać filmy. Kalambury, quizy, zadania ruchowe i zagadki pozwolą na relaks po ciężkim dniu – śmiech i dobra zabawa gwarantowane! Prezent dla „pozytywnych” ludzi z poczuciem humoru.

Też ponadczasowe gry (komputerowe):

Civilization VI – powrót strategicznej serii Civilization to jedno z najważniejszych wydarzeń mijającego roku w branży gier komputerowych. Choć studio Firaxis wprowadziło względem poprzedniej odsłony kilka zmian (m.in. przebudowano system zarządzania miastami), to udało się zachować to, co najważniejsze – gra wciąż niesamowicie wciąga i sprawia, że chce się zarwać noc. Podbijanie świata jeszcze nigdy nie było tak przyjemne.

Gadżety:

1. Koszulki, torby, notesy, kubki czy podstawki ze Sklepu z Cytatami – ilustrowane portretami swoich sławnych autorów intrygujące cytaty z literatury i nie tylko. W rozmiarach dla dorosłych i dzieci.

2. Świąteczne i etniczne rzeczy ze sklepu Polskiej Akcji Humanitarnej: poszewki na jaśki, pokrowce na komputer, albo drobiazgi wspierające Akcję.

 

Artykuł nie zawierał lokowania produktu. 🙂

Redakcja
Redakcja
Ten artykuł został napisany wspólnymi siłami lub jest to artykuł gościnny.

Patronujemy

Copernicon 2022 - plakat festiwalu

REKLAMA

Zobacz też:
 


Reklama