Recenzja książki zwykliNIEZWYKLI

zwykliNIEZWYKLI to projekt odważny – niektórzy mogliby powiedzieć, że nawet karkołomny. Dziennikarz, który przez ostatnie lata zasłynął jako twórca rozbudowanych wywiadów z ludźmi powszechnie znanymi z mediów (część została wydrukowana w zbiorze Spowiedź świecka, o czym pisałem kilka miesięcy temu), postanowił pójść w drugą stronę i porozmawiać z dziesięcioma „przeciętnymi Kowalskimi”, a później wydać to w formie książki. Na ponad 300 stronach mamy więc rozmowy między innymi z wykwalifikowanym ochroniarzem, masażystką, pasjonatem boksu, kasjerem, emerytką-sportsmenką czy dwoma nastolatkami. Rzecz oryginalna, idealistyczna i teoretycznie kompletnie niesprzedawalna.

Siadając do lektury, od samego początku miałem w głowie cytat Bukowskiego „życie ludzi nie różni się aż tak bardzo – chociaż jesteśmy skłonni wierzyć w swoją niepowtarzalność”. zwykliNIEZWYKLI z jednej strony to potwierdza, z drugiej zdecydowanie obala. W tej książce czarno-białe są tylko rysunki, co jest jej ogromną zaletą.

Jak zwykle dzięki warsztatowi, empatii i przede wszystkim szczerej ciekawości Huberta ze wszystkich tych rozmów możemy wynieść coś rozwijającego. To ludzie w różnym wieku, o różnej historii i na różnym poziomie doświadczenia czy wykształcenia. W zasadzie niewiele ich łączy, poza tym, że wszyscy rozmawiali z tym samym człowiekiem, który spisał ich poglądy. Ale każdy z rozmówców ma wiele do powiedzenia i pod względem ich doboru zwykliNIEZWYKLI to naprawdę majstersztyk, chociaż nie chodzi tu o to, że wszyscy bohaterowie wygłaszają płomienne, inspirujące przemowy. Przeciwnie, niektóre wypowiedzi czytamy wręcz trochę „z grzeczności”, co jeszcze bardziej osadza książkę w rzeczywistości. Najważniejsze jednak, że rozmowy te pozwalają poznać zwykłych-niezwykłych zaskakująco dobrze, tak jakby każdy z nich otrzymał znacznie więcej niż kilkadziesiąt stron.

zwykliNIEZWYKLI to bardzo ciekawy wycinek otaczającego nas świata – tym razem takiego bez blasku fleszy i atencji mediów. Prozaiczność też może być intrygująca, co potwierdza ta książka.

zwykliNIEZWYKLI (2018)

zwykliNIEZWYKLIAutor: Hubert Kęska
Strona: hubertkeska.com

Adam Kubaszewski
Adam Kubaszewskihttps://arytmia.eu
Wydawca i redaktor naczelny portalu Arytmia.eu, zawodowo związany głównie z marketingiem internetowym. Strzelba Czechowa w ludzkiej postaci.

Patronujemy

Copernicon 2022 - plakat festiwalu

REKLAMA

Zobacz też:
 


Reklama