Nie samymi Jedi człowiek żyje, czyli barwne postacie z uniwersum Star Wars

Dla jednych Gwiezdne Wojny to tylko film o dzieciaku z pustynnej planety na obrzeżach galaktyki, dla innych to absolutny kanon fantastyki. Z okazji May the Fourth, czyli międzynarodowego święta kosmicznej sagi prezentujemy 9 postaci (subiektywnie) barwniejszych od wspomnianego młodzika, czyli Luke’a Skywalkera.

  1. Padmé Amidala – młoda królowa elekcyjna Naboo, później senator w Senacie Galaktycznym. Postać znana z epizodów I-III, odgrywana przez szesnastoletnią w 1999 roku Natalie Portman. Amidala jako młoda królowa poświęca się swojej funkcji, jest prawa, nieskazitelna i odrobinę nudna. Zostając senatorem nadal wierzy w dyplomację, okazuje się jednak, że doskonale strzela ( w animowanych Wojnach Klonów pokonuje nawet niesławną Aurrę Sing) i potrafi o siebie zadbać lepiej od Anakina i Obi-Wana podczas potyczki na arenie na Geonosis.
  2. K-2SO – jeden z bohaterów Łotra 1, odgrywany przez Alana Tudyka za pomocą technologii motion capture. Pierwotnie droid imperialny w służbie ochrony, przeprogramowany przez rebeliantów na drugiego pilota i side-kicka bohatera Rebelii, Cassiana Andora. Genialny obserwator, cyniczny i sarkastyczny. Tak jak C3-PO lubi przedstawiać statystyczne szanse na wyjście z tarapatów, jednak w przeciwieństwie do zmartwionego złotego droida, K2 wykazuje szczególny fatalizm i czarny humor.
  3. Boba Fett – jeden z większych fenomenów uniwersum Gwiezdnych Wojen. Podbił serca fanów i doczekał się swoistego kultu, choć jego rola w V i VI epizodzie ograniczyła się do kilku minut czasu ekranowego. Boba jest łowcą nagród, Mandalorianinem i synem-klonem Jango Fetta. Według niekanonicznych już Star Wars Legends Boba nie tylko nie zginął w trzewiach Sarlacca, ale i po latach został przyjacielem Hana Solo, do którego śmierci z rozkazu Jabby starał się przyczynić w VI epizodzie. Odgrywający najemnika Jeremy Bulloch wzorował się na postaci Clinta Eastwooda w filmie Za garść dolarów.

  4. Wielki Moff Willhuff Tarkin – dowódca pierwszej Gwiazdy Śmierci, strateg imperialny. Postać odgrywana przez wspaniałego Petera Cushinga, klasyka brytyjskiego horroru spod znaku wytwórni Hammer. Zimny i niepokojący, doskonały w roli bezlitosnego egzekutora. W Łotrze 1 powrócił na ekrany dzięki CGI. Popularna ciekawostka – o ile ascetyczny mundur leżał na Cushingu doskonale, o tyle skórzane oficerki uniemożliwiały mu pracę na planie. Poprosił więc Lucasa o inny sposób kadrowania jego postaci, dzięki czemu nie widać, że postrach galaktyki urzęduje na Gwieździe Śmierci w kapciach.

  5. Kapitan Rex – żołnierz-klon o numerze CT-7567, kapitan Legionu 501 znany przede wszystkim z animowanych Wojen Klonów i Rebeliantów. Jeden z klonów, którzy nie wykonali rozkazu 66 nakazującego zabicie rycerzy Jedi. Dołączył do Rebelii i zasłynął jako świetny żołnierz i dowódca. Jeden z twórców postaci, Dave Filoni, wyraził poparcie dla fanowskiej teorii, jakoby Rex był członkiem oddziału Hana Solo podczas działań na Endor w Powrocie Jedi.

  6. Maz Kanatawłaścicielka szemranej kantyny na leśnej planecie Takodana. Tysiącletnia piratka odgrywana przez Lupitę Nyong’o w technologii motion capture w Przebudzeniu mocy. Maz nie jest Jedi, ale zna Moc. Nazywa Chewbaccę swoim chłopakiem, choć nie są znane szczegóły tej relacji. J.J. Abrams wzorował jej postać na jednej ze swoich dawnych nauczycielek, chcąc stworzyć w najnowszej trylogii uniwersalne uosobienie mądrości, niebędące tylko żeńskim odpowiednikiem Yody.
  7. R2-D2 – astromechaniczny droid tak wulgarny, że wszystkie jego kwestie są wypikane. Jeden z najdłużej znanych bohaterów Sagi, wraz z C-3PO był obecny przy najważniejszych wydarzeniach w galaktyce. Posiada wyrazistą osobowość, a ze wspomnianym droidem protokolarnym łączy go męska, szorstka przyjaźń. Jego imię pochodzi od sformułowania w żargonie montażystów, oznaczającego rolkę drugą i dialog drugi.
  8. Chewbacca – humanoidalny Wookie z planety Kashyyyk. Wyjątkowo waleczny i lojalny, dozgonny przyjaciel Hana Solo i drugi pilot Sokoła Millenium, na co dzień posługujący się potężną kuszą. Postać wzorowana na… kudłatym psie Lucasa, który wyjątkowo malowniczo wyglądał jeżdżąc na siedzeniu pasażera. Dźwięki wydawane przez ten chodzący dywan, jak nazwała Chewiego Leia, powstały ze zmontowania odgłosów m.in. morsów, niedźwiedzi, lwów i borsuków.

  9. Revan – wyjątkowo potężna i tajemnicza postać, związana zarówno z Jedi, jak i z Sithami. Występuje przede wszystkim w grach Knights of the Old Republic. Według kanonu uznaje się, że Revan jest mężczyzną, jednakże gracz podczas tworzenia postaci ma możliwość wybrania płci żeńskiej. Przez liczne podobieństwa, w tym bycie najpotężniejszym Jedi swoich czasów i nawrócenie z ciemnej strony Mocy, porównywany do Dartha Vadera.
Jowita Kessler
Jowita Kesslerhttp://damapikowa.pl
Czyta, pisze, głaszcze koty. Fanka steampunku i wszelkiego retro. Ma dwa wielkie marzenia - zobaczyć nocną tęczę i kichnąć przez sen. Przegrywa z narkolepsją na damapikowa.pl.

Patronujemy

Copernicon 2022 - plakat festiwalu

REKLAMA

Zobacz też:
 


Reklama