O „Edukacji” Malcolma XD

Edukacja - Malcolm XD

Malcolm XD, autor najpopularniejszych internetowych „past” (fikcyjnych, najczęściej komediowych historii, dotyczących danego wydarzenia lub osoby) znów we współpracy z W.A.B. wychodzi z internetowej szafy i wydaje kolejną książkę. Nie da się ukryć, że anonimowy twórca narzucił wysokie wydawnicze tempo – zaledwie nieco ponad rok po debiutanckiej Emigracji na rynek trafia Edukacja, a w międzyczasie ukazał się jeszcze zbiór wcześniej opublikowanych w sieci past – Pastrami z popularnym Fanatykiem na czele.

Malcolm po emigracyjnym epizodzie wraca do swojej „miejscowości o liczbie mieszkańców 10 000-19 999 mieszkańców”, by dowiedzieć się, że niedługo przeprowadzi się wraz z rodzicami i – dzięki splotowi wydarzeń – kolegą Stomilem do Warszawy. Tam zmaga się z tytułową edukacją, czyli humanistycznym kierunkiem na studiach, ale to tylko pretekst do przedstawiania coraz bardziej absurdalnych przygód, będących ironicznym obrazem życia w Polsce i polskiej mentalności w ogóle. Malcolm spotyka tzw. tradycyjne polskie rodziny, osiedlowych dilerów, wyjętych z lat 90. Januszy Biznesu, umierających starców czy nauczycieli podrywu, a każda interakcja wiąże się z mniej lub bardziej absurdalnymi sytuacjami.

Którąkolwiek opcję z tej szerokiej oferty wybierały banany, zazwyczaj zastawały tam sebów. Czasami ktoś kogoś zdziesionował, czasami zapytał o szluga, potem się okazało, że seba wie, gdzie kupić jaranie albo browary bez dowodu, a banan akurat posiada fundusze na taki zakup, i tak nawiązywały się kontakty towarzyskie.

Edukacja to bliźniacza książka do Emigracji, opierająca się na dokładnie tych samych motywach. Podobnie jak poprzednio, głównym narzędziem komediowym autora jest specyficzny język, łączący formalne słownictwo, wielokrotnie złożone zdania i kolokwializmy czy przekleństwa. Mimo powtarzalności taka forma wydaje się nie męczyć czytelnika, a Edukację z pewnością warto przeczytać jako luźną komedię, czasem zresztą zaskakująco celną.

https://www.instagram.com/p/CFO78u7B9Eu/

Zastanawiam się, kiedy ta forma dłuższej „pasty” wyczerpie się wydawniczo – wspomniana powtarzalność prędzej czy później będzie musiała znudzić. Póki co jednak ofensywa Malcolma XD trwa, a Edukacja to ciekawa i warta uwagi satyryczna opowieść. Z uwagi na bardzo podobną treść książki po nieco więcej wniosków zapraszam do recenzji poprzedniej części – Emigracji.

Edukacja (2020)

Recenzja książki EdukacjaAutor: Malcolm XD
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal/W.A.B.
Liczba stron: 268