Świąteczna atmosfera panuje już w dosłownie każdym miejscu. Kupujemy prezenty, pieczemy przepyszne ciasta i gotujemy wigilijne dania. Słuchamy kolęd i świątecznej muzyki oraz oglądamy filmy o Gwiazdce i magii świąt. Chcielibyśmy wyjść poza szablonowe i tradycyjne filmy świąteczne, które co roku królują na naszych ekranach i zachęcić was do obejrzenia czegoś innego, z trzech zakątków świata, w tym także z Polski. Może któraś z proponowanych produkcji skradnie wasze serce?
Choinki (oryg. Ёлки) (2010), reż. Timur Bekmambetov
Rosyjska komedia noworoczna dla całej rodziny. Jedenaście miast Rosji i tyle samo historii ludzi z różnych środowisk – sławna piosenkarka, kierowca taksówki, studenci, snowboardziści i narciarze, biznesmen i aktor, złodziej i milicjant i wielu innych. Wszystko zaczyna się od jednej z podopiecznych domu dziecka, która każdemu opowiada, że jej ojcem jest ówczesny prezydent Rosji – Dmitrij Medwiediew. Pozostali wychowankowie, niezbyt przyjaźnie nastawieni wobec dziewczynki, domagają się, aby prezydent w swoim noworocznym wystąpieniu skierował kilka słów do swojej rzekomej córki. Czy możliwy jest taki cud? Według teorii sześciu uścisków dłoni – tak! Każdy bowiem zna kogoś, kto może go doprowadzić do samego prezydenta. Ale czy w tej sytuacji wystarczy tylko sześć osób, aby prośba dotarła do najważniejszej osoby w państwie? Czy świąteczno-noworoczne cuda się zdarzają?
Niezwykły klimat Świąt i Nowego Roku! Oprócz tego duża dawka humoru!
Polecamy także kolejne części filmu: Ёлки 2 (2011), 3 (2013), 5 (2016), Ёлки 1914 (2014) oraz najnowsze wydanie – Ёлки новые (2017).
Dziadek Mróz zawsze dzwoni… trzy razy (oryg. Дед мороз всегда звонит… трижды!) (2011), reż. Konstantin Statskij
Historia zwykłej rodziny, która przygotowuje się do przywitania Nowego Roku, który w Rosji jest ważniejszy od Bożego Narodzenia. To właśnie w Sylwestra dzieją się cuda, a Dziadek Mróz ze swoją wnuczką Śnieżynką przynoszą prezenty. Noworoczna radość pomieszana z zamieszaniem, przeplatana konfliktami w rodzinie. Czy rzeczywiście z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciach? Początek opowiadanej historii mógłby o tym świadczyć. Teściowa ciągle narzeka na zięcia, chcąc zeswatać córkę z jej dawną miłością. Zięć przypadkowo zatrzaskuje się w łazience, gdzie świętuje nadejście nowego (ale czy lepszego?) roku. Syn z niecierpliwością czeka na Dziadka Mroza, który jednak nie przychodzi. I wiele innych osób, dla których ten stary, mijający rok nie był do końca szczęśliwy. Czy nastąpi jednak cud i wszystko się ułoży?
Film zmusza do refleksji, ale także zapewnia dużo rozrywki i z pewnością wprowadzi was w świąteczny nastrój.
Polecamy także znakomitą produkcję, film z 1975 roku – Ironia losu, o którym pisaliśmy przy okazji przeglądu filmów rosyjskich.
Rare Export: Opowieść wigilijna (2010), reż. Jalmari Helander
Mieszanka thrillera i horroru z elementami fantastyki. Nie brzmi jak typowy film na święta, ale warto na niego rzucić okiem. Zwłaszcza, że pochodzi on z ojczyzny świętego Mikołaja, Finlandii – już bardziej bożonarodzeniowo chyba się nie da. Grupa naukowców odkopuje grobowiec Mikołaja, znajdujący się we wnętrzu góry Korvatunturi. W tym samym czasie w pobliskim miasteczku mają miejsce tajemnicze wydarzenia. Występują między innymi: pierniczki, horda reniferów, nie całkiem przyjazne elfy i dynamit. A do tego czarny humor i udany suspens okraszone szczyptą fińskiego folkloru. Jest krwawo, momentami drastycznie, a święty Mikołaj okazuje się być postacią znacznie bardziej niesamowitą niż staruszek przeciskający się z workiem prezentów przez komin.
Cicha noc (2017), reż. Piotr Domalewski
Na koniec jeszcze świeża perełka Piotra Domalewskiego. Wigilijny wieczór Adama i jego rodziny naznaczony jest z jednej strony tradycją i niezachwianą miłością, z drugiej jednak rozgoryczeniem i poczuciem zmarnowanych szans. Czasem jest więc serdecznie, czasem smutno, ale przede wszystkim jest naturalnie i wiarygodnie – dzięki świetnym dialogom i wspaniale zagranym postaciom. Cicha noc to bezsprzecznie najlepszy polski film 2017 roku. Więcej o nim piszemy w naszej recenzji.
Autorzy artykułu: Magda Żelazowska-Sobczyk (wstęp, Choinki, Dziadek mróz zawsze puka trzy razy), Katarzyna Piękoś (Rare Export), Adam Kubaszewski (Cicha noc)