Najlepsze polskie podcasty o popkulturze

Podcasty na dobre zadomowiły się w polskiej rzeczywistości – podobnie jak audiobooki, takie audycje to już nie niszowa rozrywka dla wtajemniczonych, a nieodłączny element życia i sposób na konsumpcję treści. Podcastów słuchamy w samochodzie, tramwaju, podczas treningów czy posiłków, a dzięki rozpowszechnieniu się smartfonowych aplikacji nie trzeba już ściągać ręcznie każdego odcinka i zgrywać go na telefon czy – w wersji jeszcze bardziej archaicznej – odtwarzacz MP3. Niektórzy złośliwcy twierdzą nawet, że znalezienie dzisiaj popkulturowego blogera czy youtubera bez własnego podcastu to jak wygrana na loterii.

Jakkolwiek by do tego nie podchodzić, podcasty o popkulturze to świetny sposób na to, by w ogromnym zalewie contentu odnaleźć interesujące nas produkty. Z tego powodu poniżej prezentujemy wybrane audycje poruszające tematy związane ze światem filmów, książek, gier i szeroko pojętego geekostwa.

Grysław

Jak opisuje Grysława sam autor, „to audycja, w której sławi się gry”. Ryszard „Rysław” Chojnowski z mniejszą lub większą regularnością komentuje najnowsze wydarzenia ze świata gier, przemycając przy tym wiele branżowych ciekawostek. Największą siłą audycji jest obszerność tematyki – choć wszystko obraca się wokół elektronicznej rozrywki, rozległość dyscyplin jest naprawdę imponująca. Znajdą się tu szczegóły dotyczące tłumaczenia gier, mało znane muzyczne polecajki, anegdoty z konwentów czy dyskusje o sprzęcie.

Sam Chojnowski to znacząca postać w polskim growym światku – odpowiadał m.in. za polską wersję Baldur’s Gate czy Planescape: Torment, a także przez pewien czas zarządzał produkcją pierwszej odsłony komputerowego Wiedźmina. Więcej o autorze możecie przeczytać w naszym rozbudowanym wywiadzie z Ryszardem Chojnowskim.

Częstym gościem podcastu jest Dahman, znany ze współprowadzenia innej audycji – wyjątkowo długowiecznej (debiut w 2008!) Fantasmagierii.

Grysław – posłuchaj podcastu na Ryslaw.pl

Podcastex

Podcast prowadzony od czerwca 2021 roku przez Bartka Przybyszewskiego i Mateusza Witkowskiego. Panowie omawiają popkulturowe zjawiska lat 90. – popularne wówczas filmy, wykonawców muzycznych, postacie medialne, wydarzenia, a okazjonalnie nawet spory polityczne. Wszystko to z godnym docenienia researchem i zarówno przywołaniem kontekstu epoki, jak i przedstawieniem późniejszych losów bohaterów odcinków. Dlaczego do skutku nie doszła amerykańska adaptacja Kilera? Co zawierała wydana w sporym nakładzie katolicka książka o seksie albo tryhardowy poradnik podrywu? Podcastex udowadnia, że lata 90. wbrew potocznemu postrzeganiu były w istocie zaskakująco barwne.

Podcastex – posluchaj podcastu na anchor.fm

Napisy Końcowe

Podcast będący zapisem audio dyskusji z kanału YouTube. Prowadzący omawiają bieżące nowości z branży filmowej, komentują trailery i analizują kolejne produkcje oraz ich wyniki finansowe. Pojawiają się też wielotematyczne Q&A.

Ekipa w składzie Oskar Rogowski i Radosław Pisula jest zresztą bardzo produktywna – niemal codziennie pojawiają się nowe odcinki, zazwyczaj trwające od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, więc materiału do słuchania na pewno nie zabraknie. Wcześniej stałymi prowadzącymi byli również Łukasz Stelmach, Marta Najman czy Adam Antolski.

Napisy Końcowe – posłuchaj podcastu na: anchor.fm/napisy-koncowe

Niezatapialni

Audycja będąca częścią projektu Niezatapialni, składającego się z bloga, kanału YouTube oraz właśnie podcastu. Zespół składający się z Igi Ewy Smoleńskiej, Dominika Gąski i Tomasza Pstrągowskiego skupia się głównie na grach, chociaż pojawiają się także dyskusje o filmach i innych popkulturowych produktach. Odcinki ukazują się zwykle mniej więcej co tydzień.

Niezatapialni – posłuchaj podcastu na niezatapialni.com

Transkontynentalny Magazyn Filmowy

Prowadzony od 2017 roku podcast filmowy skupiony wokół mniej znanych produkcji i zapomnianych klasyków, chociaż zdarzają się odcinki omawiające również nowości (jak na przykład niedawno wrażenia z Pewnego razu… w Hollywood czy Czarnobyla). Długie rozmowy prowadzących Patryka Marcinkowskiego i Darka Burkowskiego (epizody trwają od godziny do nawet dwóch) w odróżnieniu od pozostałych omawianych tu podcastów są nieco bardziej „encyklopedyczne” – zazwyczaj pełne ciekawostek z procesu produkcji i informacji o innych rolach aktorów występujących w danym filmie. Nowe odcinki pojawiają się często, lecz nieregularnie.

Transkontynentalny Magazyn Filmowy – posłuchaj podcastu na tmfpodcast.com

Mana Mana

Podcast poruszający szeroką geekowską tematykę – znajdzie się tu miejsce na gry, książki czy filmy, ale także na rozbudowane komentarze o technologii, zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i usługi czy oprogramowanie. Jedyny podcast, w którym w jednym odcinku można posłuchać o hip-hopowych serach, przeglądarkowym interfejsie Google do grania i Quentinie Tarantino.

Audycję prowadzą Magda Czarnecka i Natalia Dołżycka. Nowe odcinki podcastu ukazują się mniej więcej co miesiąc, choć bywa z tym różnie.

Mana Mana – posłuchaj podcastu na manamanapodcast.pl

Schwing!

Polecam raczej w ramach ciekawostki, ponieważ ostatni odcinek podcastu ukazał się blisko 4 lata temu, a ostatnie regularne epizody można datować na okolice 2011 roku. Schwing! Dwójka rysowników – Konrad „Koko” Okoński i Robert „Bele” Sienicki – wspieranych przez współprowadzących (w zależności od okresu Karol „KRL” Kalinowski, Artur Sadłos, Michał Niewiara i inni) rozmawia o popkulturze – głównie o filmach oraz komiksach.

Audycja była prowadzona w bardzo luźnej atmosferze i na dość niskim poziomie technicznym, ale nie o technikalia tu chodziło – zapewne właśnie dzięki tej mocno amatorskiej otoczce tych dyskusji świetnie się słuchało. Gospodarze podcastu w końcowej fazie odeszli od stałej formuły i eksperymentowali z innymi formatami, np. wspólnym oglądaniem i komentowaniem filmowych nowości czy klasyków.

Schwing!– posłuchaj podcastu na schwing-podcast.blogspot.com

Adam Kubaszewski
Adam Kubaszewskihttps://arytmia.eu
Wydawca i redaktor naczelny portalu Arytmia.eu, zawodowo związany głównie z marketingiem internetowym. Strzelba Czechowa w ludzkiej postaci.

Patronujemy

Copernicon 2022 - plakat festiwalu

REKLAMA

Zobacz też:
 


Reklama