fbpx

Geeky

Najlepsze polskie podcasty o popkulturze

on

Podcasty na dobre zadomowiły się w polskiej rzeczywistości – podobnie jak audiobooki, takie audycje to już nie niszowa rozrywka dla wtajemniczonych, a nieodłączny element życia i sposób na konsumpcję treści. Podcastów słuchamy w samochodzie, tramwaju, podczas treningów czy posiłków, a dzięki rozpowszechnieniu się smartfonowych aplikacji nie trzeba już ściągać ręcznie każdego odcinka i zgrywać go na telefon czy – w wersji jeszcze bardziej archaicznej – odtwarzacz MP3. Niektórzy złośliwcy twierdzą nawet, że znalezienie dzisiaj popkulturowego blogera czy youtubera bez własnego podcastu to jak wygrana na loterii.

Jakkolwiek by do tego nie podchodzić, podcasty o popkulturze to świetny sposób na to, by w ogromnym zalewie contentu odnaleźć interesujące nas produkty. Z tego powodu poniżej prezentujemy wybrane audycje poruszające tematy związane ze światem filmów, książek, gier i szeroko pojętego geekostwa.

Grysław

Jak opisuje Grysława sam autor, „to audycja, w której sławi się gry”. Ryszard „Rysław” Chojnowski z mniejszą lub większą regularnością komentuje najnowsze wydarzenia ze świata gier, przemycając przy tym wiele branżowych ciekawostek. Największą siłą audycji jest obszerność tematyki – choć wszystko obraca się wokół elektronicznej rozrywki, rozległość dyscyplin jest naprawdę imponująca. Znajdą się tu szczegóły dotyczące tłumaczenia gier, mało znane muzyczne polecajki, anegdoty z konwentów czy dyskusje o sprzęcie.

Sam Chojnowski to znacząca postać w polskim growym światku – odpowiadał m.in. za polską wersję Baldur’s Gate czy Planescape: Torment, a także przez pewien czas zarządzał produkcją pierwszej odsłony komputerowego Wiedźmina.

Częstym gościem podcastu jest Dahman, znany ze współprowadzenia innej audycji – wyjątkowo długowiecznej (debiut w 2008!) Fantasmagierii.

Grysław – posłuchaj podcastu na Ryslaw.pl

Napisy Końcowe

Podcast będący zapisem audio dyskusji z kanału YouTube. Prowadzący omawiają bieżące nowości z branży filmowej, komentują trailery i analizują kolejne produkcje oraz ich wyniki finansowe. Pojawiają się też wielotematyczne Q&A.

Ekipa w składzie Łukasz Stelmach, Oskar Rogowski, Radosław Pisula, Marta Najman, Adam Antolski jest zresztą bardzo produktywna – niemal codziennie pojawiają się nowe odcinki, zazwyczaj trwające od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, więc materiału do słuchania na pewno nie zabraknie.

Napisy Końcowe – posłuchaj podcastu na: anchor.fm/napisy-koncowe

Niezatapialni

Audycja będąca częścią projektu Niezatapialni, składającego się z bloga, kanału YouTube oraz właśnie podcastu. Zespół składający się z Igi Ewy Smoleńskiej, Dominika Gąski i Tomasza Pstrągowskiego skupia się głównie na grach, chociaż pojawiają się także dyskusje o filmach i innych popkulturowych produktach. Odcinki ukazują się zwykle mniej więcej co tydzień.

Niezatapialni – posłuchaj podcastu na niezatapialni.com

Transkontynentalny Magazyn Filmowy

Prowadzony od 2017 roku podcast filmowy skupiony wokół mniej znanych produkcji i zapomnianych klasyków, chociaż zdarzają się odcinki omawiające również nowości (jak na przykład niedawno wrażenia z Pewnego razu… w Hollywood czy Czarnobyla). Długie rozmowy prowadzących Patryka Marcinkowskiego i Darka Burkowskiego (epizody trwają od godziny do nawet dwóch) w odróżnieniu od pozostałych omawianych tu podcastów są nieco bardziej „encyklopedyczne” – zazwyczaj pełne ciekawostek z procesu produkcji i informacji o innych rolach aktorów występujących w danym filmie. Nowe odcinki pojawiają się często, lecz nieregularnie.

Transkontynentalny Magazyn Filmowy – posłuchaj podcastu na tmfpodcast.com

Mana Mana

Podcast poruszający szeroką geekowską tematykę – znajdzie się tu miejsce na gry, książki czy filmy, ale także na rozbudowane komentarze o technologii, zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i usługi czy oprogramowanie. Jedyny podcast, w którym w jednym odcinku można posłuchać o hip-hopowych serach, przeglądarkowym interfejsie Google do grania i Quentinie Tarantino.

Audycję prowadzą Magda Czarnecka i Natalia Dołżycka. Nowe odcinki podcastu ukazują się mniej więcej co miesiąc, choć bywa z tym różnie.

Mana Mana – posłuchaj podcastu na manamanapodcast.pl

Schwing!

Polecam raczej w ramach ciekawostki, ponieważ ostatni odcinek podcastu ukazał się blisko 4 lata temu, a ostatnie regularne epizody można datować na okolice 2011 roku. Schwing! Dwójka rysowników – Konrad „Koko” Okoński i Robert „Bele” Sienicki – wspieranych przez współprowadzących (w zależności od okresu Karol „KRL” Kalinowski, Artur Sadłos, Michał Niewiara i inni) rozmawia o popkulturze – głównie o filmach oraz komiksach.

Audycja była prowadzona w bardzo luźnej atmosferze i na dość niskim poziomie technicznym, ale nie o technikalia tu chodziło – zapewne właśnie dzięki tej mocno amatorskiej otoczce tych dyskusji świetnie się słuchało. Gospodarze podcastu w końcowej fazie odeszli od stałej formuły i eksperymentowali z innymi formatami, np. wspólnym oglądaniem i komentowaniem filmowych nowości czy klasyków.

Jak wyglądał polski webkomiks 10 lat temu? – przeczytaj artykuł

Schwing!– posłuchaj podcastu na schwing-podcast.blogspot.com

About Adam Kubaszewski

Redaktor naczelny portalu arytmia.eu. Lubi heavy metal i polskie kino. Twitter: adamkubaszewski